Aklınıza takılabilecek sorulara burada yanıt vermeye gayret ettik cevabını bulamadığınız sorular için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Ev almak için Amerika`ya gitmek zorunda mıyım?

Hayır, değilsiniz. Belgelerin büyük bir bolumu elektronik ortamda imzalanmaktadır. Islak imza gerektiren belgelerin transferi tarafımızca karşılanacaktır.

Sizinle nasıl iletişim kuracağım?

İlk görüşmeleri ister İstanbul ofisimizde ister Los Angeles ofisimizde yapabilirsiniz. Portföy paylaşımı, market analizleri, ilgilendiğiniz bölgedeki gelişmeler ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için e-mail yoluyla haberleşmeyi öneriyoruz.

Ev alırken beni emlakçı olarak temsil ederseniz size komisyon ödeyecek miyim?

Hayır. Amerika Birleşik Devletleri’nde komisyon satıcı tarafından ödenir ve komisyon alicinin ve saticinin acenteleri arasında paylaşılır.

Konutu şirket adına mı şahıs adına mı amaliyim?

Hem vergilendirme açısından sağladığı avantajlar hem de sağladığı yasal koruma göz önüne alındığında, özellikle gelir getiren mülk almak istiyorsanız, yatırımınızın şirket üzerinden yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu konuda Amerika merkezli vergi konusunda uzman avukatımız ile yapmak istediğiniz yatırım türüne en uygun şirket yapısını belirleyebiliriz.

Los Angeles’ta konut alırsam onu kiraya verebilir misiniz?

Evet. Kiraya verme amacıyla aldığınız mülkiyetin, siz nerede olursanız olun kiralanması, faturalarının ödenmesi, gelir vergisinin ödenmesi vb. gibi işlemleri halledecek emlak yönetim (Property Management) şirketleriyle çalışıyoruz.

Los Angeles`tan emlak kredisi (mortgage) ile ev almam mümkün mu?

Evet, Amerika dışında yasayan yabancı yatırımcılar da Amerikan bankalarına konut kredisi için başvurabilirler. Bankalar Amerika`da yasayan adayların başvurularını değerlendirirken Kredi Skoru (Credit Score) olarak adlandırılan bir parametreden yararlaralar. Yabancı yatırımcılar da ise böyle bir parametre bulunmamaktadır o yüzden Amerikan bankaları genellikle yabancı yatırımcılardan daha yüksek bir teminat (downpayment) talep eder. Bu oran satın alınacak konutun %30-%50 civarındadır. Kalan bakiyeyi 30 seneye kadar haddelendirerek aylık ödemelerinizi yapabilirsiniz. Her finans kurumu kredi başvuran kişilerden farklı belgeler talep edebilir. Amerikan Finans Kurumlarının Yabancı Yatırımcılardan Genel Olarak Talep Ettiği Belgeler:

  • Pasaport ve vizenizin kopyası
  • Mortgage ödemeleri için bir Amerikan bankasından hesap gösteren belge
  • Emlak satın almak için gereken peşinat ve banka masraflarının bu hesapta bulunduğunu gösteren hesap dokumu
  • Gelirinizi belgeleyen dokumanlar
  • Türkiye’de balistiğiniz bankadan en az 2 yıl ilişkiniz olduğunu belgeleyen referans mektubu.

Sizin yatırım yapmak istediğiniz bölgeye, yatırım amacınıza, satın almak istediğiniz konut tipine ve bütçenize göre size en uygun finans kurulusunu belirliyoruz ve tüm sureci sizin adınıza takip edip gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz.

Yatirimi yaptığım konutun vergisi ne kadar olur?

Vergiler, yatırım yaptığınız bölgeye ve aldığınız konut tipine göre değişiklik gösterir. Bu konuda detaylı bilgi almak için almila@almilagozen.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yatirimi yaptığım konutun aylık aidatı ne kadar olur?

Vergiler, yatırım yaptığınız bölgeye ve aldığınız konut tipine göre değişiklik gösterir. Bu konuda detaylı bilgi almak için almila@almilagozen.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de iken Los Angeles`taki evimde büyük/küçük çaplı tadilat/dekorasyon/renovasyon yaptırmak istiyorum. Böyle bir imkânım olacak mı?

Evet. İster ufak tefek değişikler ister büyük restorasyon projeleri siz nerede olursanız olun gerçekleştirebiliriz. İstanbul’da iken Los Angeles’ta bulunan evinizin mutfağını değiştirebilir, banyosunu yenileyebilirsiniz. Is birliği yaptığımız malzeme tedarikçilerinin geniş yelpazedeki kataloglarından online olarak seçtiğiniz ürünler ile arzu ettiğiniz dizaynı projelendiriyoruz. Siz bu projeyi onayladıktan sonra isleme başlıyoruz. Kurduğumuz sistem ile belirli aralıklarla size proje suresindeki gelişmeler ve projenin son durumu bildirilecektir.